Ви є тут

Головна

В останні роки на технічні спеціальності в українські вузи надходить все менше студентів, навіть на бюджетні квоти. Однак ця тенденція не характерна для Запорізького національного технічного університету, який відзначив нещодавно свій 117–й день народження. Охочих вчитися в ЗНТУ досить, особливо на спеціальностях, що знаходять в сучасних умовах підвищену затребуваність. До їх числа можна віднести спеціальність інженера–зварювальника, яка набирає популярність у зв'язку з розвитком лазерних і плазмових технологій, а також 3D–принтинга металів. Чим приваблива для молодих людей професія інженера–зварювальника? Про це ми поговоримо з завідувачем кафедрою «Обладнання та технології зварювального виробництва» інженерно–фізичного факультету ЗНТУ — доктором технічних наук, професором Олександром Овчинниковим.

Зовсім трохи історичних фактів

— Отримати деталь потрібної форми можна різними способами — литтям, тиском, механічної обробкою. Складний виріб доцільно виготовляти зварюванням, нерозривно з'єднавши частини металу за допомогою спеціальних зварювальних процесів, — розповідає Олександр Овчинников. — Вийшло так, що піонером розвитку зварювальних технологій в Радянському Союзі стала Україна, ще в 30–ті роки минулого століття в Києві створили інститут електрозварювання АН УРСР. Процес зварювання згодом виявився настільки затребуваною промисловістю, що такий індустріальний регіон, як Запорізька область, не міг обійтися без власної навчальної бази профільних кадрів. У 1963 році на механіко–металургійному факультеті Запорізького машинобудівного інституту [ЗМI] була організована кафедра обладнання і технології зварювального виробництва. Очолив її і керував протягом багатьох років Веніамін Попов, який пізніше став ректором вузу. За більш ніж півстоліття підготовлено понад три тисячі інженерів. Я керую кафедрою останні півтора року.

—Що б ви відповіли на питання випускника–школяра: «Зварювання — це взагалі цікаво»?

—Не тільки цікаво, а й життєво необхідно. Жодне серйозне виробництво — машинобудівне або металургійне — не обходиться без зварювальних технологій. Що таке сучасний метод зварювання? Уявіть: цех, автоматизована рука–робот, яка виробляє різання–зварювання деталі складної форми самостійно. Людина, що організує роботу, повинена вміти правильно розрахувати і змоделювати конструкцію, знати металургію, металознавство, технологію зварювання, мати навички автоматизації та програмування. Тобто, зварювання — це політехнічна спеціальність, що дозволяє опанувати майже всімa технічними навичками.

Титан - всiм металам метал

—Чув, ваша кафедра відкриває для студентів «вікно можливостей&raqou;?

—З цього року студенти зможуть проходити практику і писати наукові роботи безпосередньо на заводах — потенційних місцях свого майбутнього працевлаштування. Мало того, ми видаємо не просто диплом інженера, а навчаємо і робочої спеціальності. Розряд зварника буде присвоюватися безкоштовно. Домовилися з київським центром, що він буде сертифікувати дипломи наших зварників для міжнародного рівня, що дозволить працевлаштуватися і за кордоном.

—Ваша докторська дисертація, кажучи спрощено, пов'язана зі зварюванням титану. Чому ця проблематика так важлива?

—При ЗНТУ, як структурний підрозділ, працює науково–дослідний центр &laqou;Титан Запоріжжя&raqou;, який вирішує конкретні проблеми конкретних підприємств. Ми, практично єдині в Україні, розробляємо і так звані сферичні порошки, використовувані на 3D–принтерах для вирощування деталей будь–якої геометрії. Хіба не цікаво — натиснути кнопку і виростити за допомогою лазера, плазми або невидимого електронного променя деталь або цілий виріб, попередньо створивши її 3D–модель на комп'ютері? На «Мотор Січі» вже впроваджуються такі принтери, що дозволяють отримати деталі авіадвигунів, вертольотів, безпілотних апаратів так званого нового покоління. І цей дуже перспективний напрямок будуть теж розвивати наші студенти.

Тим, хто обмірковує життя

—Юнак 17–18–ти років хоче пов'язати своє подальше життя з технікою. Але з вибором конкретної професії не визначився. Що порадите?

—Вступати до нас. Людина йде вчитися, щоб отримати компетенцію. Так ось, після кафедри зварювання ви таку компетенцію отримаєте. Не просто провчитеся п'ять років, — побачите реальне виробництво, пройдете практику на високотехнологічному обладнанні підприємства, наприклад, «Мотор Січ», опануєте усіма навичками, станете фахівцем. Будучи студентом, можна займатися науковою роботою, з третього курсу виконувати реальні завдання — ми за це ще й гроші платимо. Наші студенти беруть участь в наукових проектах, виступають на конференціях, їздять по Україні і за кордон. У вашій трудовій книжці може з'явитися запис: був науковим співробітником. Хороший зварювальник знайде себе в будь–якому виробництві. Саме тому наші випускники — хороші технарі, менеджери і топ–менеджери, а деякі з них стали політичними діячами, депутатами і мерами. Додам, в цьому навчальному році на кафедру надійшло майже 60 студентів, повністю зайнявши бюджетні місця. Вступ до магістратури в 2017–м виріс більш, ніж у шість разів. Аналогічна ситуація з аспірантурою і докторантурою.


Новина також доступна іншими мовами: Русский­русский.