Ви є тут

Головна

До Дня української писемності та мови, 27 жовтня, на базі гуманітарного факультету Запорізької політехніки був урочисто проведений круглий стіл наукової проблематики «Українська мова в національному вимірі та у світовому просторі в XXI столітті». Учасників привітав проректор з наукової роботи Вадим Шаломєєв, декан гуманітарного факультету Микола Дєдков, декан факультету будівництва, архітектури та дизайну Віра Савченко, керівниця відділу наукової роботи студентів Сніжана Вичужаніна і модераторка святкового заходу — доцентка кафедри українознавства та загальної мовної підготовки Галина Онуфрієнко.

У засіданні круглого столу взяли участь з креативними презентаціями за актуальною науковою проблематикою близько 40 студентів 1-3 курсів бакалаврату різних спеціальностей та магістратури, утворивши команди відповідно до факультетів. Розпочинали естафету виступів представники команди ГФ: студенти поділилися найцікавішими фактами про українську мову у світовому просторі в XXI ст. у презентації «Нашого цвіту по всьому світу»; комплексно висвітлили лексикографічний, перекладацький і письменницький доробок великого «Вартового» українського слова Бориса Грінченка напередодні 160- річчя від дня його народження; узагальнили дані про українців за кордоном — вимушених переселенців та представників діаспори, про відомих українських вчених, які вимушено працювали за межам рідної країни; розповіли про любов до української культури, народної пісні Квітослави Цісик, яку називають «золотим голосом України в Америці»; розкрили історію словесних формул ввічливого звертання до адресата в українській мові та їхні особливості в різних сучасних дискурсах. Естафету підхопили представники команди ФБАД: проаналізували унікальний діалектний колорит української мови, озвучивши цікавинки про степовий український діалект та проілюстрували аудіозаписами різні діалекти; дослідили та проілюстрували схожість української та інших західнослов'янських мов, зокрема і зі словацькою, порівнявши аудіодекламації Шевченкового «Заповіту» різними слов'янськими мовами; розкрили особливості медіатексту та роль медіаграмотності. Команда студентів ФСН унаочнила прикладами новомову як інструмент пропаганди агресора і зосередила увагу на ролі української мови як маркера національної ідентичності в умовах воєнного часу. В презентації від студентів ЮФ було представлено матеріали наукового дослідження актуалізованих часом понять «воєнний стан», «стан війни», «воєнний час» і розтлумачено їхні дефініції. У виступі від ФУФКС було розглянуто новітні медіатексти в контексті ворожої пропаганди.

Кожен із 15-ти виступів ілюстрували переконливі презентації, обґрунтовані аудіозаписами, відеофрагментами, самостійно складеними студентами графіками, порівняльними таблицями, схемами, фотографіями, малюнками тощо. Доповідачі охоче долучали всіх присутніх до інтерактивних вправ за тематикою виступу, а слухачі, у свою чергу, із задоволенням вступали в обговорення презентацій та ставили цікаві запитання. Упродовж наукової комунікації і вперше в нову офіційну дату святкування Дня української писемності та мови панувала дружня атмосфера, відбувалося ввічливе, ефективне і продуктивне комунікування між усіма учасниками круглого столу про українську мову і вправною українською мовою. Студентів, які найуспішніше і найпереконливіше оприлюднили презентації, чекають подяки.

Цьогорічний круглий стіл — вже двадцятий традиційний науковий захід у нашому університеті до Дня української писемності та мови, починаючи з 2004 року. І на цей раз він вперше відзначений новою датою 27 жовтня, затвердженою Указом Президента України в липні 2023 року. В умовах тривалого воєнного стану круглий стіл, як належить, був проведений онлайн та об'єднав учасників, які зараз знаходяться у різних куточках країни та навіть за її межами. Українська мова нині звучить по всьому світу, входить до першої 30-ки найуживаніших мов. Плекаймо, вивчаймо та розвиваймо нашу українську мову та культуру з повагою до предків, взірцево для сучасників і в ім'я нащадків! Сильна мова — міцна держава!

Враження студентів, пряма мова:

Таїсія Сергієнко, ГФ-313: «27-го жовтня я вперше у житті взяла участь в круглому столі до Дня української писемності та мови. Це був незабутній та корисний досвід. Завдяки якісним презентаціям учасників я дізналась багато нової інформації. Також із задоволенням брала участь у різноманітних інтерактивах, це було чудово доєднатись до праці інших людей. Особливо мені сподобався виступ про Квітку Цісик — «золотий голос України в Америці». Я була вражена фактами з її біографії про любов до української мови та культури.

Дякую своєму науковому керівнику Галині Сергіївні Онуфрієнко за змогу долучитися до такого неймовірного заходу. Завдяки їй я виправила багато помилок. Ми постійно спілкувалися у месенджері, вона допомогла мені підготувати успішну презентацію.

Я дуже надихнулась темою свого виступу «Словесні формули ввічливого звертання до адресата в усній й писемній комунікації українською мовою» і вважаю, що це дуже важливе питання в сучасному світі, та радію, що змогла його розкрити.

У світі вважають подібні заходи корисними та необхідними. І я з цим погоджуюсь, адже за досить короткий час я сприйняла велику кількість нової інформації та набула унікального досвіду комунікування».
 

Наталія Давиденко, БАД-533: «Цього року я була присутня на круглому столі вперше, тож цей досвід є для мене одним серед тих, що закарбуються в пам'яті на довгі роки. Таку форму наукової комунікації, як круглий стіл, вважають продуктивною саме тому, що вона надає можливість здобувачам вищої освіти разом обговорювати проблеми і ділитися своїми ідеями. Це ефективно, бо сприяє розвитку навичок уважного слухання, мислення, спілкування, а ділова атмосфера заходів сприяє встановленню партнерських взаємовідносин з керівництвом, кафедрами і студентами різних груп, курсів, факультетів».
 

Вероніка Слюсарева, БАД-533: «Виступ з презентацією «Діалектний колорит української мови» найбільше мені запам'ятався. Корисними та цікавими були виступи «Українська діаспора в Канаді в історичному вимірі» та «Відомі українські вчені, які вимушено працювали за межами рідної країни». Завжди цікаво дізнаватися про історію власного народу, а у наші часи це ще й дуже корисно».
 

Яна Нижник, УФКС-212: «Круглий стіл був дуже змістовним, ми почули багато корисної інформації. У наш час дуже важливо більше дізнаватись про українську мову, щоб знати її в досконалості. Тому такі заходи дуже важливі сьогодні!».
 

Кирило Шмалько, ГФ-213: «27.10.2023 я вперше взяв участь в круглому столі до Дня української писемності та мови. Це був мій перший досвід виступу з презентацією на широку аудиторію. Більш за все я прагнув розвинути свої навички доповідача та створення презентацій, тому я взяв участь в цьому заході.

Підготовка була не такою складною, як я очікував, завдяки нашому науковому керівнику — Онуфрієнко Галині Сергіївні. Вона дуже чітко вказувала на помилки, як їх уникнути або виправити. Я був задоволений працювати з нею.

Найцікавішою презентацією, для себе, я знайшов презентацію, що була пов'язана з діалектами української мови.

Як я вже зазначив, це був мій перший досвід виступу, і я вважаю, що такі заходи допомагають кожному доповідачу покращити свої навички шляхом спостерігання за іншими учасниками».
 

Вероніка Довгоноженко, ГФ-213: «Мій досвід участі в круглому столі як доповідача був першим і дуже захоплюючим.

Науковий керівник суттєво допомогла з редагуванням презентації. Мене дуже заохочувала зацікавленість аудиторії. Як доповідач я отримала корисний досвід, що допоможе в майбутньому без перешкод презентувати різні професійні теми.

У виступах інших доповідачів дуже сподобалася інтерактивна комунікація. Таким чином можна побачити зацікавленість аудиторії.

Мені найбільше сподобалася презентація про риси схожості української та словацької мови. Я вважаю цю презентацію найінформативнішою, адже інформація для цієї презентації була взята з власного досвіду доповідача.

На конференції я почула багато нового та цікавого. Сподіваюся й надалі брати участь в круглих столах».
 

Дар'я С'єдіна, ГФ-213: «Я перший раз брала участь у круглому столі. Цього разу була у ролі слухача. Мені сподобався цей досвід. Усі доповідачі добре підготувались та отримали нові знання. Всі презентації були виконані якісно та змістовно. Я дізналась багато нового після цієї конференції. Я впевнена, що ця інформація знадобиться мені у майбутньому. Дуже вдячна за запрошення на круглий стіл з приводу Дня української писемності та мови».
 

Крістіна Сніжна, БАД-533: «Раніше я не була на круглих столах, але вважаю таку форму продуктивною та ефективною, тому що вона сприяє взаємодії між гостями, забезпечуючи більш відкрите обговорення тем. Також круглий стіл дозволяє людям з різними точками зору та підготовленими за різними проблемами презентаціями поділитися набутими знаннями з учасниками та обговорити надану й отриману з інших виступів інформацію».
 

Даниїл Шаля, ГФ-213: «У моєму житті був перший виступ з презентацією на круглому столі до Дня української писемності та мови. Я радий тому, що зміг отримати такий корисний досвід.

Найбільше мені запам'яталось те, що на онлайн-конференції було багато комунікативних ситуацій, це дуже зацікавлювало та збуджувало учасників до активної участі.

Мій виступ був підготовлений разом з науковим керівником – доктором філософії у філологічних науках, доцентом Галиною Сергіївною Онуфрієнко. Вона допомагала редагувати презентації, добирати влучні слова щодо тексту, а також підтримувала нас: «У вас усе вийде! Ви молодчинки!».

Найбільш успішним виступом я вважаю той, що презентувала дівчина, яка щойно повернулася зі Словаччини. У цій презентації було дуже мало тексту, багато аудіоінформації та логічних тестів, які приваблювали основну аудиторію. Вона лаконічно та без зайвих слів розповіла про схожість української мови на словацьку, також продемонструвала те, що добре знається на своїй темі.

Круглі столи в усьому світі вважаються продуктивними й ефективними, бо саме в такому форматі всі учасники можуть комунікувати один з одним та поглянути на приклади інших виступів, тим самим зрозуміти, чого не вистачає у власній презентації і вдосконалювати свої навички за допомогою такого досвіду».
 

Крістіна Діденко, ГФ-213: «Я вперше була присутня у круглому столі на честь Дня української писемності та мови. Це було дуже захоплююче. Обговорення важливості мови та писемності для суспільства виявилося цікавим та освітнім. Дійсно цінні інсайти та перспективи.

Мені сподобалася найбільше можливість брати участь в інтерактивній комунікації. Взаємодія з іншими учасниками, обмін ідеями та думками робили обговорення надзвичайно важливим і плідним. У всіх учасників була дуже пізнавальна та цікава інформація.

Я хотіла би висловити щиру вдячність за можливість бути присутньою на такій цікавій конференції».


 

Зображення

Зображення

Зображення

Зображення

Зображення

Зображення

Зображення

Зображення

Зображення

Зображення