Ви є тут

Головна » Інститути » Фізико - технічний інститут » Електротехнічний факультет

Кафедра електроприводу та автоматизації промислових установок

Емблема кафедри «Електропривод та автоматизація промислових установок» ЗНТУ

Кафедра «Електропривод та автоматизація промислових установок»

Рік початку діяльності: 1959

 

Керівництво:

Завідувач кафедри: к.т.н., доцент Бондаренко Валерій Іванович

 

 

141 – «Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка», освітні програми:

«Електромеханічні системи автоматизації та електропривод»

Підготовка за освітньо-кваліфікаційним рівнем «бакалавр» здійснюється за напрямами:

6.050702 – «Електромеханіка» (Д,З)

Підготовка за освітньо-кваліфікаційним рівнем «спеціаліст» здійснюється за спеціальностями:

7.05070204 – «Електромеханічні системи автоматизації та електропривод» (Д,З)

Підготовка за освітньо-кваліфікаційним рівнем «магістр» здійснюється за спеціальностями:

8.05070204 – «Електромеханічні системи автоматизації та електропривод» (Д,З)

 

Контакти:

адреса кафедри: вул. Жуковського 64, м. Запоріжжя, Україна, 69063
аудиторія (кабінет): 526
тел.: +380(61)7698432
e-mail: kafedra_eapu@zntu.edu.ua

Перемоги наших студентів з електромеханіки

Demo

Щорічно Дніпродзержинський державний технічний університет організовує на високому рівні проведення Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт за напрямом «Електротехніка та електромеханіка». Цього року серед переможців конкурсу вже традиційно є і студенти нашої кафедри.

Дипломом I ступеня нагороджені Савілов Роман Ігорович, Е-313 і Брилистий Віктор Вікторович, Е-322м (наукові керівники - Осадчий В.В., доц. каф. ЕПА, Назарова О.С., доц. каф. ЕПА); Дипломом II ступеня відзначений Шульженко Сергій Сергійович, Е-314 (наукові керівники - Осадчий В.В., доц. каф. ЕПА, Назарова О.С., доц. каф. ЕПА); Диплом III ступеня виборов Морозов Павло Юрійович, Е-324сп (науковий керівник - Антонов М.Л., декан ЕТФ, доц. каф. ЕПА).

ІІІ місце на ІІ етапі Всеукраїнської студентської олімпіади за напрямом «Електромеханіка» 2016/2017 н.р. посів Бабакін Артем Анатолійович, Е-324сп (керівники, які підготували переможця - Антонов М.Л., декан ЕТФ, доц. каф. ЕПА; Пирожок А.В., доц. каф. ЕПА; Крисан Ю.О., доц. каф. ЕПА).

   

 

Перші перемоги

Demo

Вперше у 2016-2017 навчальному році студенти нашої кафедри взяли участь у Всеукраїнському конкурсі студентських наукових робіт за напрямом «Інформатика, обчислювальна техніка та автоматизація». На розгляд журі конкурсу було представлено дві наукові роботи, одну з яких було запрошено на підсумкову конференцію, яка проходила 29-31 березня 2017 р. у Вінницькому національному технічному університеті. Автор роботи – Віктор Мацола, студент групи Е-315 (науковий керівник – Назарова О.С., доц. каф. ЕПА), виступив з презентацією та доповіддю на тему: «Мікропроцесорні вимірювальні системи як засіб автоматизації технологічного процесу» і був нагороджений Дипломом ІІІ ступеня.

Перші успішні кроки студенти кафедри зробили цього року і на Всеукраїнському конкурсі студентських наукових робіт за напрямом «Гірництво», що проводиться Криворізьким національним університетом.

Лауреатами стали Руслан Штельваг, Е-325сп (науковий керівник – Антонова М.В., старш. викл. каф. ЕЕА) – Диплом ІІ ступеня, Олексій Матвейчук, Е-325сп (науковий керівник – Антонов М.Л., декан ЕТФ, доц. каф. ЕПА) – Диплом ІІІ ступеня, Антон Аксютенко, Е-324сп (науковий керівник – Антонова М.В., старш. викл. каф. ЕЕА) – Диплом ІІІ ступеня.

   

 

 

 

 

 

  Перемоги студентів-електромеханіків

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

22-25 березня 2016 р. у Кременчуцькому національному університеті проходив ІІ етап Всеукраїнської студентської олімпіади за напрямом «Електромеханіка». Команда студентів групи Е-312 кафедри ЕПА у складі: Кожемякіна К.С., Брилистого В.В., Сорокіна Г.В. була відряджена для участі у олімпіаді від ЗНТУ.

В особистому заліку ІІ місце виборов Кирило Кожемякін.

27-30 березня 2016 р. у Дніпродзержинському державному технічному університеті проходив ІІ етап Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт за напрямом «Електротехніка та електромеханіка». Цього року на конкурс надійшло близько 270 робіт з 30 ВНЗ України. Семеро студентів кафедри «Електропривод та автоматизація промислових установок» ЗНТУ були запрошені для захисту їх наукових робіт на підсумкову конференцію.

Студенти Віктор Брилистий (гр. Е-312) і Роман Савілов (гр. Е-313) підготували доповідь та презентацію на тему «Позиційний привод розімкненої двомасової системи» були відзначені Дипломом І ступеня (наукові керівники – доценти кафедри ЕПА Осадчий Володимир Володимирович і Назарова Олена Сергіївна).

Студенти групи Е-313 Опанас Мельник і Ілля Цетва виступили з доповіддю і презентацією на тему «Асинхронний електропривод на основі 18-пульсного безпосереднього перетворювача частоти» (науковий керівник – декан ЕТФ Антонов Микола Леонідович) – нагороджені Дипломом І ступеня.

Студент групи Е-324сп Артем Бабакін виборов Диплом ІІ ступеня за доповідь на тему «Аналіз процесів в схемі активного однофазного ДНПЧ і стабілізація його регулювальних характеристик» (науковий керівник – декан ЕТФ Антонов Микола Леонідович).

Дипломами ІІІ ступеня журі конкурсу відзначило роботи студентів групи Е-324сп Васинського Владислава, який підготував презентацію на тему «Автоматизація дросельного електропривода механізму підйому вантажу» і Олександра Малого, який доповідав на тему «Дослідження електропривода на основі матричного перетворювача частоти» (науковий керівник – декан ЕТФ Антонов Микола Леонідович).

Щиро вітаємо студенів та їх наукових керівників з перемогами і бажаємо подальших успіхів та нових наукових досягнень!

 

   Представники кафедри ЕПА взяли участь у обласній виставці «Освіта Запорізького краю -2016»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

22 квітня в Запорізькому національному технічному університеті відбулася  ІІ Міжнародна науково-практична конференція «Неперервна освіта нового сторіччя: досягнення іперспективи» та Обласна виставка «Освіта Запорізького краю – 2016». Модератор заходу, доцент кафедри інформатики та інформаційних технологій в освіті Запорізького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти, Сергій Аркадійович Іванов підіймав питання щодо інтеграції зусиль для розвитку STEM освіти, необхідності підтримки від місцевих та обласних органів влади.

Представники кафедри «Електропривод та автоматизація промислових установ» старший викладач Михайло Юрійович Залужний, студенти Артур Похил (група Е -312), Денис Томіло (група Е-313),та інженер Дмитро Микитюк  під керівництвом кан.тех.наук, доцента Андрія Володимировича Пирожка продемонстрували творчі досягнення кафедри. Так, на виставці були представлені: автоматизована автомийка, аеродинамічне судно та атоматизованого кулястого робота, якого власноруч виготовив випускник кафедри, інженер Дмитро Микитюк. Експозиція викликала велику зацікавленість у гостей та учасників виставки, що є результатом плідної роботи наших  провідних фахівців  у напрямку втілення провідних  технологій.

В  межах заходу пройшов майстер клас «Формування та розвиток інженерно-алгоритмічного мислення на базі апаратно-програмних платформ» націлений на сприяння розвитку STEM (ScienceTechnologyEngineeringMathematics) освіти в Запорізькому регіоні.

Головною темою було підвищення ефективності  залучення  навчання абітурієнтів та підготовка студентів, майбутніх інженерів, для чого необхідна координація дій між школами, університетами, обласною владою та бізнесом.

Захід відвідали голова Запорізької обласної ради Григорій Вікторович Самардак і начальник Департаменту освіти та науки обласної державної адміністрації Тетяна Ярославна Озерова. Вони підтримали ініціативи викладачів і талановитої молоді до точних наук та інформаційних технологій.

 «Освіта Запорізького краю - 2016» - це чергове підтвердження прагнення кафедри «Електропривод та автоматизація промислових установ» примножувати нові  цілі і здобутки та досягати їх.

                                                                                                                                                                                                                                               

Виставка «Машинобудування. Металургія-2016» - цікаво, корисно, весело!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Упродовж 24 -26 травня у виставковому центрі «Козак-Палац» відбувся один з найбільших промислових форумів в Україні. Більше 120 учасників з України та зарубіжжя завітали в Запоріжжя, щоб взяти участь в 24-ій Міжнародній спеціалізованій виставці «Машинобудування. Металургія - 2016», організованої Запорізької Торгово-промисловою палатою. У заході брали участь представники провідних промислових підприємств України, та відомих торгових марок Бельгії, Естонії, Німеччини, Польщі, США, Швейцарії.

Більше за все представникам інших країн сподобався історико-культурний комплекс «Запорозька січ», де вони змогли не тільки насолодитися виставковими експозиціями та ознайомитися з життям козаків, а й приміряти справжній козацький одяг та сфотографуватись у ньому. Так і відбулося знайомство з представниками  торгових марок  із різних куточків світу.

Серед учасників і кафедра «Електроприводу та автоматизація промислових установ» ЗНТУ,яку представив  кан.тех.наук, доцент Андрій Володимирович Пирожок зі студентами, переможцями Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт за напрямом «Електротехніка та електромеханіка».

На заході презентували вироби, які хлопці зробили власноруч, а саме: автоматизовану автомийку, аеродинамічне судно  та автоматизованого кулястого робота. За три дні перебування на виставці, представники університету змогли не лише показати себе, а побувати на багатьох заходах, присвячених розвитку сучасних технологій в Запорізькому регіоні.

Особливу увагу привертала запорізька фірма «Інфоком», котра  презентувала  власні розробки : дистанційне керування автомобілем та «розумну» рукавичку. Їх вироби дійсно вражають – ділиться враженнями переможець Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт за напрямом «Електротехніка та електромеханіка», студент групи Е- 324 сп Артем Бабакін

На відкритті виставки став почесним гостем голова Запорізької обласної ради Григорій Самардак. Від імені депутатського корпусу керівник облради привітав учасників заходу та подякував Запорізьку ТПП за представлену вітчизняним виробникам можливість гідно презентувати свої досягнення, знаходити партнерів і нові ідеї для розвитку бізнесу.

Загалом, виставка промайнула дуже швидко, адже щогодини відбувалося щось цікаве: круглий стіл «Структурні зміни в промисловості України та розвиток машинобудування», організація Hi-Tech кластера в сферах машинобудування і металургії, дискусія: чи можливе створення технологічних кластерів в м. Запоріжжі, научно - технічна конференція  «Лиття. Металургія 2016», майстер – класи, доповіді, та  ще багато цікавого.

«Отже, ми провели час із користю. Хочеться побажати тільки одного: хай буде більше небайдужих та зацікавлених до розвитку Запорізького краю, адже це не просто наше місто, це - наш ДІМ!»- такий висновок зробили Олександр Романов, Павло Морозов,Денис Томіло, та інші студенти кафедри ЕПА.

 

Розпочалась реальна історія кафедри ЕПА восени 1959 року першим набором однієї академічної групи – денне відділення (ливарний факультет) за спеціальністю «Електропривод та автоматизація промислових установок».

Demo

Бурхливий розвиток електротехнічної галузі та електроенергетики в Запорізькому регіоні викликав потребу у відкритті в ЗМІ підготовку інженерів-електриків.

Новостворена кафедра (1961 р.) на той час була потужним навчальним та науковим центром. Через рік поділилася фахівцями та обладнанням із загально-інженерною кафедрою теоретичних основ електротехніки, що тільки-но створювалася. 1967 року зі складу кафедри ЕПА відокремлюється група фахівців на чолі з доц. Титаренком М.В. і відповідною матеріальною базою для створення нової випускової кафедри ЕПП. Нарешті 1974 року кафедра ЕПА стала базою для створення ще однієї випускової кафедри Радіотехніка нового факультету електронної техніки.

У подальшому кафедра ЕПА припинила підготовку фахівців за денною, а з 1977 року – і за безвідривною формами навчання. Кафедра перейшла в розряд загально-інженерних, втратила свій потенціал, висококваліфікованих спеціалістів, особливо з фахових дисциплін.

З 1979 року нового завідувача розпочалося відродження кафедри. За два роки були створені всі передумови для повернення кафедри у розряд випускової. За підтримкою промислових підприємств Запорізького регіону, Мінелектротехпрому СРСР та Мінчермету України в ЗМІ з 1982 поновлюється підготовка інженерів-електроприводників і автоматників першим набором у кількості 50 осіб за денною формою навчання, а потім і за безвідривною. Зростав й удосконалювався поновлений колектив, якому до снаги було виведення кафедри до числа кращих на факультеті.

На тлі таких досягнень перед кафедрою постали і серйозні проблеми.

Demo

Ще остаточно не сформувалася концепція підвищення якості професійної підготовки спеціалістів, не весь викладацький склад був залучений до участі у виконанні науково-дослідних робіт з основного наукового спрямування, не було жодного доктора наук, не поновлялось морально застаріле обладнання, мала місце територіальна роз’єднаність кафедри (її лабораторні приміщення були розташовані на 1-му, 2-му та 3-му поверхах головного корпусу і в 4-му навчальному корпусі).

Переймаючись цими проблемами кафедра ЕПА взяла активну участь у здобутті пайового фінансування проекту будівництва 5-го навчального корпусу Мінелектротехпромом СРСР у розмірі третини загальної його вартості (ця вартість складала один мільйон карбованців, третину фінансувало Мінчормет України, тритину – власне міністерство) і звернулася до ректорату з ініціативою повністю опікуватись будівництвом за умови, що після завершення робіт кафедра ЕПА отримає за власним вибором один з поверхів цього корпусу.

Весь контингент студентів-електроприводників денного відділення за наказом ректора на період будівництва був переведений на вечірню форму навчання. Слід віддати належне співробітникам кафедри і студентам, які вдень самовіддано працювали на будівництві, а ввечері йшли до навчальних аудиторій і лабораторій. З бійців студентських будівельних загонів створювались бригади мулярів, бетонників, теслярів, штукатурів, малярів, які спершу працювали під наглядом майстрів будівельного тресту, а потім, практично увесь період будівництва від нульового циклу до даху п'ятиповерхової будівлі працювали самі: здійснювали весь будмонтаж, допомагали бригадам субпідрядників. Професійних будівельників було лише двоє: виконроб рембудгрупи «машинки» і машиніст баштового крана залізобетонного комбінату.

Після завершення будівництва кафедра ЕПА у 1988 році справляє входини у нові просторі приміщення другого поверху. Радість новосілля посилювалась виконанням робіт з монтажу, налагодження і запуску самого сучасного на той час лабораторного обладнання. В цьому допомогли кафедрі спонсори: колективи об'єднання Мотор-Січ і заводу Перетворювач, ФКБ Електроавтоматика та інші .

З початку нових економічних відносин у державі, передбачаючи тенденції розвитку ринкових відносин, актив кафедри, розбудував стратегію переходу на нові форми господарювання в системі вищої школи, особливо у галузі комп'ютерної та мікропроцесорної техніки. Неодноразово кафедра ЕПА зверталась до ректорату з пропозицією відрядити завідуючого кафедри за кордон з метою підготовки і створення в ЗМІ прибуткової комерційної структури. Врешті-решт, за сприянням проректора Володимира Гонтаренка, таке відрядження до Болгарії відбулося. В результаті напруженої й копіткої роботи з болгарської стороною, з Радою Міністрів УССР, з практично усіма провідними міністерствами та держкомітетами України та з союзним Міністерством зовнішньоекономічної діяльності створили і зареєстрували 1989 року одне з небагатьох (на той час) в СРСР, перше в системі освіти і перше в Запорізькому регіоні спільне з іноземним партнером (ТК НППФ, Софія, Болгарія) підприємство Інтерсистема, генеральним директором якої став завідувач кафедри ЕПА В.І Бондаренко.

Кафедра ЕПА, з одного боку, є випусковою, що здійснює навчальний процес за спеціальністю Електромеханічні системи автоматизації та електропривод, а з іншого – загально-інженерною, яка працює зі студентами кількох інститутів.

Актуальність та професійна привабливість дисциплін кафедри ЕПА є чинниками широкої репрезентації їх у розділи професійно-орієнтованих дисциплін навчальних планів багатьох спеціальностей ЗНТУ. Основні блоки цих дисциплін: теорія автоматичного керування, електротехніка, промислова електроніка, електроніка та мікросхемотехніка, основи метрології та електричні вимірювання, електроніка і мікропроцесорна техніка, мікропроцесорна техніка, мікропроцесорні пристрої, основи електропривода, електропривод ПТМ, теорія електропривода.

Із середини 70-х років кафедра активно впроваджує в навчальний процес обчислювальну техніку, яку широко використовують у таких компонентах навчання як теоретичні дослідження, лабораторний практикум, практичні заняття, самостійна робота, курсове й дипломне проектування. На цей період припадає і створення на кафедрі ЕПА першого в університеті кафедрального класу обчислювальних машин (на базі АОМ). А із середини 80-х років кафедра активно впроваджує в навчальний процес і мікропроцесорну техніку. На кафедрі ЕПА був створений перший в університеті клас мікропроцесорних контролерів, навчання на яких здійснюють наразі понад десять потоків академічних груп з різних факультетів тільки денного відділення. 1985 року у навчальні плани і робочі програми дисциплін основної спеціальності інтегровані безперервна комп’ютерна і мікропроцесорна підготовки протягом усього терміну навчання.

З метою підвищення якості підготовки студентів та поглиблення міжнародних зв’язків кафедра ЕПА протягом 1997-2003 років щорічно у кількості 4-6 осіб відряджала до Німеччини на піврічне стажування з виплатою стипендії в провідних електротехнічних фірмах кращих студентів-електроприводників. Студенти, що пройшли піврічне стажування в Німеччині (близько 30 осіб), помітно підвищили свій професійний рівень, розширили світогляд, удосконалили знання з іноземних мов. Вони отримували сертифікати міжнародного зразка на право виконання робіт з налагоджування складних мікропроцесорних пристроїв. Більшість з них у подальшому, при працевлаштуванні витримували складні конкурсні випробування престижних вітчизняних або зарубіжних фірм електротехнічного чи комп’ютерного профілю. Вони успішно працюють на відповідальних посадах. Нажаль, брутальне втручання у цей процес приватних напівофіційних фірм з міжнародного обміну студентами унеможливило подальше співробітництво кафедри ЕПА з німецькою стороною.

В останні роки кафедра активно вишукує нові шляхи підвищення якості навчального процесу, запровадження сучасних технологій навчання. Були вивчені й узагальнені останні досягнення у галузі підготовки технічних спеціалістів вищої освіти, зокрема з електромеханіки, особливості технічного переозброєння провідних підприємств регіону (ВАТ Запоріжсталь, ВАТ Мотор-Січ, Запорізький автомобілебудівний завод ), враховані вимоги підприємств-замовників молодих спеціалістів, видані рекомендації докорінних змін навчальних планів щодо фахових і спеціальних дисциплін.

Тепер навчальними планами передбачено викладання низки сучасних фахових дисциплін, таких як Силова електроніка; Дискретна автоматика; Нетрадиційна автоматизація; Основи наукових досліджень в інженерних розрахунках за фахом; Сучасні методи досліджень систем керування електроприводами; Напрямки наукових досліджень у теорії автоматичного керування; Основи наукових досліджень електромеханічних і електричних процесів; Техніка експерименту в системах автоматизації та електроприводів; Спеціальні задачі моделювання електромеханічних систем і електроприводів та інші.

Більшість названих вище дисциплін уведені в зв’язку з переходом на дворівневу систему підготовки технічних спеціалістів.

Зміни навчальних планів забезпечили їх гнучкість, у першу чергу, при визначенні переліку вибіркових дисциплін, що дозволяє при бажанні легко перейти від підготовки спеціалістів широкого профілю до вузькофахових, у відповідності до вимог окремих галузей. Підвищення якості практичної підготовки студентів ускладнюється малим обсягом часу на виробничі практики, тому кафедра вишукує шляхи підвищення ефективності практики спільно з базовими підприємствами металургійної, машинобудівної та електротехнічної галузей з високим рівнем використання сучасних систем автоматизації та керованого електропривода.

 У 2008 році за активним сприянням департаменту автоматизації і електроприводів фірми «Siemens» на кафедрі ЕПА створена комп’ютерна, навчальна, науково-дослідна лабораторія сучасних засобів автоматизації та керованого електропривода «ЗНТУ – Siemens» (перша в регіоні за рівнем технічного оснащення та спектром функціональних можливостей у галузі автоматизації та електромеханічних систем), яка надала можливість здійснювати організацію навчального процесу (у першу чергу спеціальності 8.092203 – Електромеханічні системи автоматизації та електропривод) на новому, як такому що відповідає самим сучасним вимогам практики, рівні з урахуванням як можливостей навчального плану спеціальності, так і специфічних виробничих умов підприємств регіону. Стало реальністю впровадження найсучасніших навчальних технологій, надання студентові теоретичних знань з фахових дисциплін на базі найбільш сучасного обладнання, яке до того ж має тенденцію невпинного удосконалення, здобуття навичок та уміння розробки, програмування та налагоджування сучасних пристроїв автоматизації, здобуття знань, навичок та уміння вирішення задач застосування сучасних пристроїв, розрахунку їх параметрів, складання програм керування, налагодження систем регулювання, здійсненню курсового та дипломного проектування, та багато іншого. Мабуть, найбільшу зацікавленість посеред студентів усіх курсів спеціальності викликають, запроваджені у навчальний процес від бакалаврів до магістрів, інтелектуальні іграшки – конструктори ( у лабораторії їх вісім комплектів ), в які у всьому світі з захопленням грають та влаштовують змагання як діти, так і дорослі.

 Кожний комплект має чотири регульовних електропривода з необхідними давачами та широкий набір конструктивних елементів для складання діючих керованих моделей різних типів машин (кран; колісний, гусеничний, крокуючий транспортний засіб; робот;екзотична істота, наприклад, скорпіон й таке інше). Ці моделі машин реалізують досить складні динамічні стани робочих органів, програмування їх від комп’ютера на Labview, керування – від комп’ютера, а уразі потреби – і від мобільного телефону.

У середині 80-х років на кафедрі остаточно утверджується основне наукове спрямування з розробки і дослідження електромеханічних систем автоматизації та електропривода, яке відповідає профілю фахової підготовки спеціалістів. Зросла кількість прикладних і фундаментальних пошукових робіт, значна частина з яких фінансована держбюджетом, або замовниками . Більшість кафедральних науково-дослідних робіт мають державну реєстрацію і входять до переліку найважливіших програм державного чи галузевого рівнів.

Актуальність, наукова новизна, прикладна користь цих робіт підтверджені численними документами про впровадження, трьома захищеними і однією підготовленою до захисту докторськими дисертаціями, чотирнадцятьма захищеними і двома підготовленими до захисту кандидатськими дисертаціями, трьома науковими монографіями.

Кафедра ЕПА займає в університеті провідні позиції з опублікування в періодичних наукових виданнях результатів своїх досліджень. Протягом останніх п'яти років науковці кафедри щорічно публікують не менше 40 фахових наукових статей,зокрема, в 2007 році опубліковано понад 90 наукових статей,близько 90 з яких у фахових журналах, виступають з доповідями на міжнародних і всеукраїнських науково-технічних конференціях. Активно залучають до цієї діяльності магістрантів та аспірантів.

Результати наукових розробок працівників кафедри інтенсивно впроваджуються у навчальний процес при вивчені фахових дисциплін, курсовому та дипломному проектуванні. Це такі розробки, як моделювання електромеханічних систем, програмовні мікропроцесорні контролери, частотне керування електроприводами, класична і нетрадиційна автоматизація, різні спеціалізовані електроприводи, тощо. Кафедра уважно слідкує за підвищенням кваліфікації ПВС. Крім традиційного стажування викладачів, створені умови для зростання кадрів вищої кваліфікації. З цією метою відкрита докторантура і аспірантура.

Освітянська і наукова діяльність кафедри неможливі без взаємовигідної співпраці з науково-дослідними організаціями і установами, фірмами і промисловими підприємствами. Тривалий час кафедра співпрацює з Інститутом електродинаміки НАН України з напрямку розробки і дослідження електротехнічних систем з мікропроцесорним керуванням. Довготривалі зв’язки налагоджені з УНДІ силової електроніки Перетворювач, ВАТ Запоріжсталь, заводом Дніпроспецсталь, ВАТ Мотор-Січ, Автомобілебудівним заводом, заводом Перетворювач, фірми Етна, Інфоком, Moeller, Altera, Holit, Електроапаратним заводом, Департаментом автоматизації і електроприводів представництва фірми «Siemens» в Україні, національними Університетами Львівська політехніка і Харківський політехнічний університет, Дніпродзержинський державний технічний університет.

З метою координації цієї взаємодії, подальшого підвищення рівня наукових розробок і підготовки фахівців, наближення їх до потреб і вимог регіонів в 2001 році зареєстрований Запорізький обласний осередок Всеукраїнської асоціації інженерів – електриків. Голова правління – завідувач кафедри ЕПА В.Бондаренко, виконавчий директор – доцент кафедри ЕПА І.Орловський.

 

Прізвище, ім'я, по батькові Науковий ступінь, вчене звання Посада
Бондаренко Валерій Іванович к.т.н., доцент завідувач кафедри ЕПА
Зіновкін Володимир Васильович д.т.н. професор професор кафедри
Тиховод Сергій Михайлович  д.т.н. доцент професор кафедри
Андріяс Ірина Аркадіївна к.т.н., доцент доцент кафедри
Антонов Микола Леонідович к.т.н. доцент кафедри, декан Електротехнічного факультету
Арсеньєва Світлана Іванівна к.т.н., доцент доцент кафедри
Казурова Аліна Євгеніївна к.т.н., доцент доцент кафедри
Крисан Юрій Олексійович к.т.н., доцент доцент кафедри
Кулинич Едуард Михайлович к.т.н., доцент доцент кафедри
Кущ Володимир Вікторович к.т.н., доцент доцент кафедри
Назарова Олена Сергіївна к.т.н., доцент доцент кафедри
Осадчий Володимир Володимирович к.т.н., доцент доцент кафедри
Пирожок Андрій Володимирович к.т.н., доцент доцент кафедри
Васильєва Євгенія Володимирівна - старший викладач кафедри
Деєв Сергій Георгійович - старший викладач кафедри
Залужний Михайло Юрійович - старший викладач кафедри
Засипко Петро Григорович - завідувач структурної лабораторії №1
Мелешко Ірина Анатоліївна - старший лаборант кафедри
Нечаєв Віктор Євгенович - старший лаборант кафедри
Пилипенко Ксенія Іллівна - завідувач структурної лабораторії №3
Сидлецька Наталія Олександрівна - старший лаборант кафедри
Штемплюк Мірча Максимович - завідувач структурної лабораторії №2

 

  Кафедра займає загальну площу 657 кв.м. Площа, яка відведена під навчальні аудиторії та лабораторії, складає 532 кв.м. Кімнати професорського і викладацького складу та допоміжного персоналу разом із кабінетом завідуючого кафедрою займають площу в 125 кв.м. Усі аудиторії оснащено наочними посібниками, стендами, ілюстративним матеріалом. Крім того, заняття проводяться і в приміщеннях, які знаходяться у загальному користуванні в університеті.

Усі лабораторії оснащено сучасним устаткуванням, яке включає різноманітну контрольно-вимірювальну апаратуру, спеціалізовані стенди, обчислювальну техніку та інше обладнання.

Для проведення лекційних, лабораторних, практичних та науково-дослідних робіт призначені приміщення предметної аудиторії (а.525) і сіми навчальних лабораторних приміщень:

НАЗВА

СТРУКТУРНої

ЛАБОРАТОРІї

НАЗВА

ПРЕДМЕТНОЇ

ЛАБОРАТОРІЇ

аудиторії

Площа, м2

1 ЛАБОРАТОРІЯ ЕЛЕКТРОМЕХАНІЧНИХ СИСТЕМ

1.1 Лабораторія типового і загальнопромислового електропривода та промислової автоматики

198

98

1.2 Лабораторія теорії електропривода

527

102

2 ЛАБОРАТОРІЯ ЕЛЕКТРОНІКИ, ОСНОВ МЕТРОЛОГІЇ ТА МПТ

2.1 Лабораторія промелектроніки та основ МПТ

523а

50

2.2 Лабораторія теорії автоматичного керування та систем керування

522

50

2.3 Лабораторія основ метрології та електричних вимірювань

523

50

3 ЛАБОРАТОРІЯ КОМП’Ю-ТЕРНИХ І МІКРОПРОЦЕСОРНИХ ПРИСТРОЇВ ТА СИСТЕМ

3.1Комп’ютерна лабораторія автоматизації та електроприводів ЗНТУ-SIEMENS

524

50

3.2 Комп’ютерний клас

529

64

Крім навчальних приміщень, кафедра має викладацькі кімнати та кабінет завідуючого кафедри, а також службові та лабораторні приміщення.

Для комп’ютерного забезпечення роботи і навчального процесу кафедра має 43 комп’ютера (з яких 39 – сучасних), під’єднання до мережі Internet, периферійне обладнання для комп’ютерів – принтери, БФП тощо, що розташовані в двох комп’ютерних класах (а.529, а.522) та комп’ютерній лабораторії (а.524). Для забезпечення навчального процесу використовується мультимедійне обладнання, зокрема два лазерних проектора та ноутбук.

Спеціалізована комп’ютерна лабораторія автоматизації (а.524) обладнана 5 найсучасними спеціалізованими комплексними стендами Industrial Automation фірми Siemens, 8 сучасними стендами на базі мікроконтроллера LOGO, та 8 комплектами для моделювання LEGO MINDSTORMS. Для якісного забезпечення навчального процесу в лабораторії встановлено лазерний проектор та спеціальну дошку-екран.

Для забезпечення навчального процесу інші лабораторії кафедри також мають все необхідне обладнання, як промислового виробництва, так і створене самостійно силами співробітників кафедри та студентів. Основне обладнання, розташоване в лабораторіях кафедри, являє собою промислове обладнання та спеціалізовані стенди, і представлене далі.

Кафедра забезпечує викладання біля 50 дисциплін для багатьох спеціальностей університету. Розробка навчально-методичного забезпечення, в основному, спрямована на забезпечення самостійної роботи студентів під час вивчення студентами теоретичного матеріалу, підготовки до практичних і лабораторних занять, виконання домашніх завдань, курсових, кваліфікаційних робіт тощо. Викладачами кафедри розроблені  методичні вказівки, які містять тематику курсових проектів, вимоги до їх змісту і оформлення, порядок захисту, рекомендовану літературу. Щорічно видаються нові посібники, конспекти лекцій та методичні вказівки, розробляються робочі програми з кожної дисципліни. В учбовий процес активно впроваджуються наукові дослідження та винаходи викладачів.

Кафедра веде підготовку за спеціальностями:

141 – «Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка», освітня програма:

«Електромеханічні системи автоматизації та електропривод»

173 – «Авіоніка» (авіація+електроніка), спеціалізація:

«Електротехнічні комплекси та системи літальних апаратів»
 

Підготовка за освітньо-кваліфікаційним рівнем «бакалавр» здійснюється за спеціальностями:

141 – «Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка»,

173 – «Авіоніка».

Підготовка за освітньо-кваліфікаційним рівнем «магістр» здійснюється за спеціальностями:

141 – «Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка», освітня програма:

«Електромеханічні системи автоматизації та електропривод»

Кафедра електропривода і автоматизації промислових установок (ЕПА) була заснована в запорізькому машинобудівному іституті у 1961 році, невздовзі після організації електротехнічного факультету.

Кафедра ЕПА одна з провідних в університеті.
Вона має такі показники:
 • навчальний процес і наукову роботу забезпечують квалі­фіковані спеціалісти: 2 професора доктора наук, 11 доцентів кандидатів наук;
 • щорічно попит на молодих спеціалістів суттєво пере­вищує число випускників кафедри,
 • кафедра готує інженерів-спеціалістів та магістрів з електромеханіки;
 • є докторантура і аспірантура;
 • кращі студенти залучаються до науково-дослідних робіт під керівництвом провідних вчених кафедри і за термін навчання в університеті мають публікації в провідних науково-технічних журналах;
 • кафедра має комп’ютерний і мікропроцесорний класи з сучасною обчислювальною технікою та стендами фірми Moeller Electric;
 • кафедра має тісні стосунки з провідними інофірмами;
 • для навчання студентов на кафедрі використовується лицензійна версія SCADA-системи Trace Mode 6, викладачі кафедри пройшли курс навчання у авторизованому навчальному центрі Adastra у Київі;
 • на базі кафедри працює Запорізький обласний осередок Асоціації інженерів-електриків України;
 • на кафедрі спільно з фірмою Siemens в Україні на базі найсучаснішої техніки створена лабораторія автоматизації та електроприводу;
 • науково-практична робота виконується та впроваджується на провідних промислових підприємствах регіону;
 • лабораторні та практичні заняття студенти виконують в п’яти лабораторних приміщеннях кафедри оснащеними лабораторним обладнанням в галузі електропривода і автоматизації.

Науково-практична робота виконується та впроваджується на провідних промислових підприємствах регіону в таких напрямках:

 • дослідження та розробка систем дискретно­го електропривода з мікропроцесорним керуванням на базі нетрадиційних електричних двигунів з спрощеною або відсутньою механічною части­ною;
 • наукові дослідження із синтезу та аналізу робастних систем керування рухомими об'єктами, підвладними невизначеним зовнішнім впливам;
 • дослідження з енергозбереження та підвищення ефективності металургійного обладнання;
 • спеціалізовані методики дослідження і розрахунку нестаціонарних електромагнітних про­цесів в електротехнічному обладнанні систем різко змінних навантажень;
 • векторне керування електроприводами в умовах реальних експлуатаційних параметрів;
 • моделювання електромеханічних систем;
 • інтелектуальні системи керування технологічними процесами і електроприводам на базі нейроних систем; електротехнічна діагностика та оптимізація електротехнічного і електротехнологічного обладнання.

Шановні абітурієнти !

Кафедра Електропривод та автоматизація промислових установок запрошує Вас приєднатись до колективу фахівців з питань автоматизації та електропривода.

 • Ми готуємо універсальних спеціалістів широкого профілю в галузі високих технологій на стику енергетики, автоматизації, комп’ютерних наук, проектування, здатних одночасно підкоряти наукові, інноваційні та комерційні вершини.
 • Ми гарантуємо глибокі багатопрофільні знання з фундаментальних, природничих, комп’ю-терних, загальноінженерних, прикладнихнаук в поєднанні з навичками діяльності в промисловості та науковій сфері. Це забеспечує можливість випускникам зробити швидку кар’єру в будь-якій сфері суспільного життя.
 • Навчання на кафедрі ведеться за допомогою сучасних європейських та світових технологій в контексті Болонського процесу з міжнародними визнанням дипломів. Кожний студент забеспечений окремим місцем з персональним комп’юте-ром. Іногородні студенти кафедри забеспечуються гуртожитком.

 

Навчальні посібники з грифом МОНУ

 

 

 

 

 

 

 • Бондаренко В.І. Основи електропривода: Навчальний посібник / В.І.Бондаренко, Ю.О.Крисан. – Запоріжжя: ЗНТУ, 2013. – 402 с
 • Бондаренко В.І. Основи електричного привода: Навчальний посібник / В.І.Бондаренко. – Запоріжжя: ЗНТУ, 2003. – 312 с
 

 

Методичні вказівки

 • Основи електропривода: навчальний посібник з грифом МОНУ для студентів ВНЗ, які навчаються за напрямом підготовки "Електротехніка і електротехнології" / В.І.Бондаренко, Ю.О.Крисан. – Запоріжжя: ЗНТУ, 2013. – 402 с.
 • Методичні вказівки з виконання лабораторних робіт дисципліни «Основи метрології та електричні вимірювання» для студентів спеціальності 141 «Електроенергетика, електротехніка і електромеханіка» денної форми навчання. /Укл: О.С. Назарова, І.А. Андріяс, В.В. Кущ – Запоріжжя: ЗНТУ, 2016. – 51 с. №6031е
 • Методичні вказівки з виконання лабораторних робіт дисципліни «Основи метрології та електричні вимірювання» для студентів спеціальності 141 «Електроенергетика, електротехніка і електромеханіка» заочної форми навчання. /Укл: О.С. Назарова, І.А. Андріяс, В.В. Кущ – Запоріжжя: ЗНТУ, 2016. – 44 с. №6032е
 • Методичні вказівки з виконання самостійних робіт дисципліни «Основи метрології та електричні вимірювання» для студентів спеціальності 141 «Електроенергетика, електротехніка і електромеханіка» всіх форм навчання. /Укл: І.А. Андріяс, В.В. Кущ, О.С. Назарова – Запоріжжя: ЗНТУ, 2016. – 23 с. №6033е
 • Методичні вказівки з виконання лабораторних робіт дисципліни «Мікропроцесорна техніка» для студентів спеціальності 141 «Електроенергетика, електротехніка і електромеханіка» денної форми навчання. /Укл: В.В. Осадчий, О.С. Назарова, Е.М. Кулинич - Запоріжжя: ЗНТУ, 2016. – 46 с. №6029е
 • Методичні вказівки з виконання лабораторних робіт дисципліни «Мікропроцесорна техніка» для студентів спеціальності 141 «Електроенергетика, електротехніка і електромеханіка» заочної форми навчання./Укл: В.В. Осадчий, О.С. Назарова, Е.М. Кулинич - Запоріжжя: ЗНТУ, 2016. – 34 с. №6030е
 • Методичні вказівки з виконання контрольної роботи дисципліни «Мікропроцесорна техніка» для студентів спеціальності 141 «Електроенергетика, електротехніка і електромеханіка» заочної форми навчання. /Укл: О.С. Назарова, В.В. Осадчий - Запоріжжя: ЗНТУ, 2016. – 30 с. №6028е
 • Methodical guides for laboratory works on course "Fundamentals of electrical measurement and metrology" students towards the specialty 141 - Electric Power Engineering, Electrical Engineering and Electromechanics of all forms of learning / укл. : В.В. Кущ, О.С. Назарова - Запоріжжя: ЗНТУ, 2016. –50 p. №6005е
 • Методичні вказівки до виконання лабораторних робіт з дисципліни “Обчислювальна техніка та програмування за фахом” для студентів напряму підготовки 6.050702 “Електромеханіка” спеціальності “Електромеханічні системи автоматизації та електропривод” денної та заочної форм навчання. Частина 1 / С. І. Арсеньєва, А. Є. Казурова. – Запоріжжя : ЗНТУ, 2015. – 62 с.
 • Методичні вказівки до виконання лабораторних робіт з дисципліни “Обчислювальна техніка та програмування за фахом” для студентів напряму підготовки 6.050702 “Електромеханіка” спеціальності “Електромеханічні системи автоматизації та електропривод” денної та заочної форм навчання. Частина 2 / С. І. Арсеньєва, А. Є. Казурова. – Запоріжжя : ЗНТУ, 2015. – 74 с.
 • Методичні вказівки до виконання лабораторних робіт з дисципліни “Обчислювальна техніка та програмування за фахом” для студентів напряму підготовки 6.050702 “Електромеханіка” спеціальності “Електромеханічні системи автоматизації та електропривод” денної та заочної форм навчання. Частина 3 / С. І. Арсеньєва, А. Є. Казурова. – Запоріжжя : ЗНТУ, 2015. – 42 с.
 • Методичні вказівки до лабораторних робіт з дисципліни “Теорія автоматичного керування” для студентів напряму підготовки 6.050702 “Електромеханіка” спеціальності “Електромеханічне обладнання енергоємних виробництв” денної форми навчання / Є. М. Потапенко, А. Є. Казурова, С. Г. Деєв. – Запоріжжя : ЗНТУ, 2014. – 54 с.
 • Методичні вказівки до лабораторних робіт з дисципліни “Теорія автоматичного керування” для студентів напряму підготовки 6.050702 “Електромеханіка” спеціальності “Електричні машини і апарати” денної форми навчання / Є. М. Потапенко, А. Є. Казурова, С. Г. Деєв. – Запоріжжя : ЗНТУ, 2014. – 54 с.
 • Методичні вказівки до курсової роботи з дисципліни “Теорія автоматичного керування” для студентів напряму підготовки 6.050702 “Електромеханіка” спеціальності “Електромеханічні системи автоматизації та електропривод” денної форми навчання / Є. М. Потапенко, А. Є. Казурова, С. Г. Деєв. – Запоріжжя : ЗНТУ, 2014. – 42 с.
 • Методичні вказівки до виконання лабораторних робіт з дисципліни “Методи автоматизованого проектування” для студентів напряму підготовки 6.050702 “Електромеханіка” спеціальності “Електромеханічні системи автоматизації та електропривод” денної та заочної форм навчання. Частина 1 / С. І. Арсеньєва, А. Є. Казурова. – Запоріжжя : ЗНТУ, 2014. – 54 с.
 • Методичні вказівки до виконання лабораторних робіт з дисципліни “Методи автоматизованого проектування” для студентів напряму підготовки 6.050702 “Електромеханіка” спеціальності “Електромеханічні системи автоматизації та електропривод” денної та заочної форм навчання. Частина 2 / С. І. Арсеньєва, А. Є. Казурова. – Запоріжжя : ЗНТУ, 2014. – 50 с.
 • Методичні вказівки до виконання лабораторних робіт з дисципліни “Методи автоматизованого проектування” для студентів напряму підготовки 6.050702 “Електромеханіка” спеціальності “Електромеханічні системи автоматизації та електропривод” денної та заочної форм навчання. Частина 3 / С. І. Арсеньєва, А. Є. Казурова. – Запоріжжя : ЗНТУ, 2014. – 62 с.
 • Методичні вказівки до лабораторних робіт з дисципліни “Теорія автоматичного керування” для студентів напряму підготовки 6.050702 “Електромеханіка” спеціальності “Електромеханічні системи автоматизації та електропривод” денної форми навчання / Є. М. Потапенко, А. Є. Казурова, С. Г. Деєв. – Запоріжжя : ЗНТУ, 2013. – 54 с.
 • Основы теории и методы автоматического управления : учебное пособие / Е. М. Потапенко, А. Е. Казурова // Запорожье : ЗНТУ, 2013. – 273 с.
 • Методичні вказівки до лабораторно-практичних занять з дисципліни “Сучасні методи автоматичного керування і методи їх дослідження” для магістрів спеціальності 8.05070204 “Електромеханічні системи автоматизації та електропривод” за напрямом підготовки 6.050702 “Електромеханіка” денної форми навчання / Є. М. Потапенко, А. Є. Казурова, Є. В. Васильєва, В. І. Лєвикіна. – Запоріжжя : ЗНТУ, 2011. – 54 с.
 • Основи теорії та методи автоматичного керування : навчальний посібник / Є. М. Потапенко, А. Є. Казурова // Запоріжжя : ЗНТУ, 2011. – 257 с.
 • Основы теории автоматического управления : учебное пособие / Е. М. Потапенко, А. Е. Казурова // Запорожье : ЗНТУ, 2007. – 162 с.
 • Основи теорії автоматичного керування : навчальний посібник / Є. М. Потапенко, А. Є. Казурова // Запоріжжя : ЗНТУ, 2007. – 158 с.
 • Basis of Automatic Control Theory : Tutorial / E. M. Potapenko, A. E. Kazurova // Zaporizhzhia : ZNTU, 2007. – 203 p.
 • Методичні вказівки з вивчення дисципліни «Основи метрології та електричні вимірювання» та виконання контрольної роботи для студентів заочної форми навчання напряму підготовки 6.050701 «Електротехніка та електротехнології» / Укл.: О.С. Назарова. – Запоріжжя: ЗНТУ, 2015. – 22 с.
 • Методичні вказівки з виконання розрахунково-графічного завдання дисципліни «Мікропроцесорна техніка» для студентів денної форми навчання спеціальності 8.05070204 «Електромеханічні системи автоматизації та електропривод» за напрямом підготовки 6.050702 «Електромеханіка» / Укл.: О.С. Назарова, В.В. Осадчий. – Запоріжжя: ЗНТУ, 2014. – 26 с.
 • Методичні вказівки з виконання контрольної роботи дисципліни «Мікропроцесорна техніка» для студентів заочної форми навчання спеціальності 8.05070204 «Електромеханічні системи автоматизації та електропривод» за напрямом підготовки 6.050702 «Електромеханіка» / Укл.: О.С. Назарова, В.В. Осадчий. – Запоріжжя: ЗНТУ, 2014. – 30 с.
 • Методичні вказівки з виконання лабораторних робіт дисципліни «Мікропроцесорна техніка» для студентів заочної форми навчання спеціальності 8.05070204 «Електромеханічні системи автоматизації та електропривод» за напрямом підготовки 6.050702 «Електромеханіка» / Укл.: В.В. Осадчий, Е.М. Кулініч, О.С. Назарова. – Запоріжжя: ЗНТУ, 2013. – 34 с.
 • Методичні вказівки з виконання лабораторних робіт дисципліни «Мікропроцесорна техніка» для студентів денної форми навчання спеціальності 8.05070204 «Електромеханічні системи автоматизації та електропривод» за напрямом підготовки 6.050702 «Електромеханіка» / Укл.: В.В. Осадчий, Е.М. Кулініч, О.С. Назарова. – Запоріжжя: ЗНТУ, 2013. – 46 с.
 • Кулініч Е.М., Осадчий В.В. Назарова О.С. Методичні вказівки до лабораторних робіт з дисципліни «Мікропроцесорні пристрої» для студентів усіх форм навчання спеціальності 8.05070204 «Електромеханічні системи автоматизації та електропривод» за напрямом підготовки 6.050702 «Електромеханіка» / Укл.: Е.М. Кулініч, В.В. Осадчий, О.С. Назарова. – Запоріжжя: ЗНТУ, 2011. – 54 с.
 • Методичні вказівки до лабораторних та самостійних завдань з дисципліни: Основи наукових досліджень в системах автоматизації та електроприводах «Дослідження впливу несиметрії навантаження на електротехнічне обладнання» для студентів для студентів спеціальності 8.092203 “Електромеханічні системи автоматизації та електропривод”всіх форм навчання / Укл.: В. В. Зіновкін, Е.М. Кулинич, М.Ю. Залужний - Запоріжжя: ЗНТУ, 2015. - 54 с.
 • Методичні вказівки до лабораторних та самостійних завдань з дисципліни: «Основи наукових досліджень в системах автоматизації та електроприводах» для студентів всіх форм навчання за спеціальностями 8.092.203; 8.092.206- «Електромеханічні системи автоматизації та електропривод» денної та заочної форми навчання. Частина 1/ Укл.: В.В. Зіновкін, Е.М. Кулинич, М.Ю. Залужний. Запоріжжя, ЗНТУ, 2012. - 78с.
 • Методичні вказівки до лабораторних та самостійних завдань з ісципліни: «Основи наукових досліджень в системах автоматизації та іектроприводах» для студентів всіх форм навчання за спеціальностями 092.203; 8.092.206- «Електромеханічні системи автоматизації та ектропривод» денної та заочної форми навчання. Частина 2/ Укл.: .В. Зіновкін, Е.М. Кулинич, М.Ю. Залужний. Запоріжжя, ЗНТУ, 2012. - 34с.
 • Методичні вказівки щодо виконання практичних робіт з навчальної дисципліни Електротехнічні пристрої автоматики для студентів денної та заочної форм навчання за напрямом 6.050702 – “Електромеханіка” (у тому числі скорочений термін навчання) / Укл.: М.Ю. Залужний, Ю.О. Крисан - Запоріжжя: ЗНТУ, 2013. -  40 с.
 • Методичні вказівки до лабораторних робіт з дисципліни “Електроніка та мікропроцесорна техніка” для студентів напрямку 6.050503 – «Машинобудування» всіх форм навчання/ Укл.: М.Ю. Залужний, Ю.О. Крисан - Запоріжжя: ЗНТУ, 2014. -  46 с.
 • Методичні вказівки до лабораторних робіт та самостійних занять з дисципліни:         Основи наукових досліджень в системах автоматизації та електроприводах «Дослідження електромагнітних і електромеханічних процесів в асинхронному двигуні» для студентів для студентів спеціальності 8.092203 “Електромеханічні системи автоматизації та електропривод” всіх форм навчання / Укл.: В.В. Зіновкін, Е.М. Кулинич, М.Ю. Залужний - Запоріжжя: ЗНТУ, 2015.-22 с.

 

 

 

Сторінки